12 March 2019

Co to właściwie jest, ta fala?

Co to właściwie jest, ta fala?
 Specjalistów od opakowań jest wielu, każdy ma inny pomysł na to jak mają wyglądać i jak być wyprodukowane. Jednak podstawy dla wszystkich są takie same i każdy, kto pracuje z tekturą podstawy znać musi. Jeśli odwiedzasz naszą stronę, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania – to mamy nadzieję, dobrze trafiłeś. A może po prostu chcesz dowiedzieć się trochę więcej o tekturze i druku z nią związanym? To na pewno dobrze trafiłeś – tutaj pokażemy Ci podstawy pracy z naszym ulubionym surowcem.
 
Rodzaje pudełek (klasyka, którą znać po prostu trzeba):
- Pudełka fasonowe - są to najczęściej wybierane opakowanie jeśli chodzi o pakowanie jednostkowe, charakteryzują prostą budową – najczęściej nie wymagają one klejenia i są bardzo proste w montażu. Doskonale sprawdzą się przy promocji marki – dają bardzo duże pole manewru jeśli chodzi o konstrukcję oraz możliwość zadruku,
-Pudełka klapowe – najjaśniej rzecz ujmując są to najprostsze opakowania, które trzeba zakleić taśmą zarówno na górze jak i spodzie. Głównie wykorzystuje się je jako opakowanie zbiorcze.
Rodzaje fal (coś bardziej szczegółowego)
Czyli wracamy do tytułu i pokrótce:
To co warto wiedzieć o tekturze, to to że jest ona surowcem, który nadaje się do wielokrotnego przetwarzania. Ta fala powyżej (druga warstwa), to kluczowy czynnik, dzięki któremu pudełka wykonane z tektury falistej dobrze zabezpieczają zapakowane materiały - działa ona jak amortyzator, który trzyma wszystko na miejscu.
Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne rodzaje tektury, wykorzystywanej do produkcji pudełek:
-Fala E, inaczej też nazywana mikrofalą - jest to jedna z najcieńszych tektur popularnie wykorzystywanych do produkcji opakowań, o wysokości od 1,2 mm do 2,0 mm, doskonale sprawdzi się przy małych opakowaniach oraz opakowaniach ozdobnych na lekkie produkty, 
- Fala B fala - jej wysokość waha się od 2,4 mm do 3,0 mm - jest to tektura, która stwarza większe możliwości produkcji niż mikrofala - możemy z niej zrobić małe pudełka na cięższe produkty,
 
oraz zestawienie całego dostępnego na rynku asortymentu:
 
 
Powyższe fale można ze sobą łączyć (oczywiście w przenośni - produkuje je się na tekturnicy tak jak fale trójwarstwowe), dzięki temu możemy otrzymać odpowiednio tekturę pięcio-, a nawet średniowarstwową! Takie tektury będą doskonale sprawdzać się przy bardzo wymagających opakowaniach i pudełkach - np. na bardzo ciężkie przedmioty. Wyobraźcie sobie silnik samochodu zapakowany w taką tekturę - tego typu gabaryty możemy pakować w odpowiednio dobrane opakowanie z tektury wielowarstwowej.
Troszkę rzadziej spotykana jest fala A o wysokości od 3,6 – 4,8 oraz fala N fala o wysokości około 0,6 mm.
Mamy nadzieję, że pokrótce przybliży i pomoże to Wam przy zlecaniu produkcji. Jeśli macie pytania lub chcielibyście abyśmy poruszyli konkretny temat w Akademii piszcie do nas! 
P.S.
Nie mylcie tektury z kartonem - nie, to nie to samo ;) Różnice wyjaśnimy w kolejnych postach!