12 March 2019

FEFCO- czyli czemu tektura falista jest Eko?

FEFCO- czyli czemu tektura falista jest Eko?

     FEFCO (Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondule) czyli  Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej zrzesza w swoich szeregach producentów tektury falistej w całej Europie. Jest to organizacja non-profit, której jednym z  głównych zadań jest promowanie tak dobrze już znanej fali – jak potocznie nazywana jest tektura falista, a także wszystkich aspektów z nią powiązanych, w tym produkcji opakowań kartonowych.

     Wśród rynku producentów opakowań, a także wytwórców tego surowca, konstruktorów, w segmencie poligrafii czy w każdej dziedzinie związanej z opakowaniami, FEFCO najbardziej znane jest z utworzenia katalogu opakowań. Co jest w nim tak wyjątkowego?

     Katalog opakowań FEFCO to zbiór wszystkich produkowanych, standardowych tekturowych opakowań, zawierający osiem różnych kategorii – jego wyjątkowość to stworzenie nazewnictwa opierającego się na numerowaniu poszczególnych opakowań. Ułatwia to pracę i wymianę informacji w branży na całym świecie. Dzięki ujednoliconemu opisowi bariera językowa nie stanowi żadnego problemu,  a proces zamówień jest bardzo uproszczony.

Czemu Eko?

     W 2017r. Federacja rozpoczęła kampanię promującą, w chwili obecnej, najbardziej ekologiczne opakowania. Circular by nature, ponieważ o niej mowa, przybliża informacje na temat gospodarki w obiegu zamkniętym. Opakowania z tektury falistej w 100% nadają się do recyclingu – po przetworzeniu z ich włókien można ponownie wytworzyć opakowania. To co między innymi stanowi o tekturze falistej jako surowcu nadającym się do przedstawionego modelu gospodarki to między innymi  odnawialne surowce roślinne z jakich jest wytwarzana czy łatwość recyklingu. Jak proste to jest można się dowiedzieć z jednego z filmów jakie FEFCO udostępniło w ramach promocji: 

eko film

Zainteresował Cie tekst? Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas lub śledź naszego bloga J

Źródło:

http://www.fefco.org/about-fefco

http://www.przegl-pap.com.pl/assets/strony-od-pp8_2018.pdf