What are Pantone colors?

by | May 5, 2022

What are Pantone colors?

Pantone to wykorzystywana w druku paleta jednolitych, przygotowanych wcześniej kolorów. W przeciwieństwie do skali CMYK nie powstaje poprzez nałożenie kolorów na siebie, ale składa się z wielu niezależnych od siebie barw. Jest to międzynarodowy system kolorystyczny, który jest stosowany w projektowaniu graficznym zarówno do druku jak w wersji pre-press (komputerowej).

How to determine Pantone color number?

The number of Pantone można ustalić za pomocą wzornika kolorów oraz biblioteki kolorów w programach graficznych pakietu Adobe. Należy jednak pamiętać, że zarówno wzorników jak i bibliotek jest kilka i różnią się one w zależności od podłoża na jakim będziemy drukować. Każdy kolor opisany jest numerycznie np. 871C ale podane są też wartości dla barw CMYK, niemniej kolor rozłożony na CMYK nie będzie miał barwy identyczniej do koloru Pantone.

Kolor Pantone można również stworzyć od podstaw nie posługując się wzornikiem. Proces jest nieco bardziej złożony ale w Box Academy tworzyliśmy już kolory Pantone do produkcji opakowań dla naszych klientów.

When to use Pantone colors?

Kolory Pantone najczęściej stosowane są w materiałach komunikacyjnych firm którym zależy na poprawnym odwzorowaniu koloru, za każdym razem i w każdym drukowanym materiale.Druk kolorami Pantone pozwala uzyskać powtarzalność barwy niezależnie, gdzie będziemy drukowali np. opakowania.

boxacademy

boxacademy